Ocenění

Dívka, kterou není radno minout? (ukázka)

Autor redakce | Aktuality | Středa 13 Květen 2015 9.35

Ačkoli název i obálka knihy mohou působit dojmem řadového čtení pro dívky, jméno autorky dává znalým tušit, že tentokrát by byla chyba knihu jen tak minout. Těžko bychom totiž na dívčím čtení hledali pochvaly od Stephena Kinga či Gillian Flynnové. Ostatně talentovaná jihoafrická spisovatelka Lauren Beukesová se nám už představila pozoruhodným románem Zoo City, jenž si mimo všeobecné chvály vysloužil rovněž Cenu Arthura C. Clarka, tedy nejdůležitější britské žánrové ocenění. Také Dívku předchází velmi dobrá pověst a nadšené recenze a zdá se, že Beukesová má bezesporu nakročeno stát se dlouhodobě uznávanou autorkou, jejíž literární kariéru stojí za to sledovat. Přesvědčit vás může naše ukázka…

natisk_Divka ktera se trpytila.indd

Lauren Beukesová: Dívka, která se třpytila

vázaná, překlad Petra Navrátilová, 368 stran, 328 Kč

Harper získá v roce 1931 klíč od domu, který mu umožní cestovat časem. Nachází zde pokoj plný trofejí z vražd, které jednou spáchá – protože už je vlastně spáchal. Putuje časem od světové hospodářské krize třicátých let minulého století až po léta devadesátá a pronásleduje „zářící dívky“, mladé inteligentní a nadějné ženy „s potenciálem“. Pod dohledem je má od jejich dětství a zabíjí je až jako dospělé ženy. Vyprávění klouže dekádami tam a zpět. Vrah vedle těl zanechává obyčejné, ale přece zvláštní předměty a jiné trofeje si zase odnáší.

Kirby měla to štěstí, že Harperovo napadení přežila. Ví, že kromě toho, že se jedná o násilníka a psychopata, je na útočníkovi ještě něco zvláštního. Začne hledat další dívky, které však tolik štěstí neměly a podobná napadení nepřežily. S pomocí novinových výstřižků a rodin obětí pátrá po spojitostech s útočníkem a po jeho totožnosti. Jediného spojence nachází v novináři Danu Velasquezovi, který se jejím případem před léty zabýval. Kirby k němu přichází do redakce na stáž a jejich původně pracovní vztah se postupně začíná měnit v cosi osobnějšího.

Důkaz – Dům a jeho tajemství –, který Kirby nachází, se zdá neuvěřitelný. Ale pro dívku, která přežila vlastní smrt, není nic nemožné. Situace se mění v neprospěch Harpera, protože teď začne ona pronásledovat jeho. Tak dlouho dokud celou věc nedovede až do konce.

Ukázka z knihy:

Související odkazy:

Zveme vás na návštěvu nebezpečného Zoo City! (ukázka)

Zoo City se nese v rytmu netradičního vyprávění (recenze)

Zoo City aneb dáma s lenochodem (recenze)

Cesta do temných zákoutí Johannesburgu i lidské duše (recenze)

Rozhovor s Lauren Beukesovou, autorkou románu Zoo City

Jota_logo

201 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.