Ocenění

Autor Tadeáš Pelech | | Sobota 11 Prosinec 2010 0.23

Please consider registering
guest

sp_LogInOut Log In sp_Registration Register

Register | Lost password?
Advanced Search

— Forum Scope —
— Match —

— Forum Options —

Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
Digitálna distribúcia samostatných poviedok
15.5.2015
1.19
petata
Member
Members
Forum Posts: 8
Member Since:
6.9.2011
sp_UserOfflineSmall Offline

Áno, uznávam, veľmi rozumné argumenty. Máte s týmto očividne viac skúseností ako ja (nakoniec ved na to tu bolo zriadené toto forum). Myslím, že to dlhšie obdobie je opodstatnené.
Ešte ale skúsim inak, čisto teoreticky, kedže Martin Šust sa asi vyjadril jasne. Pri obrázkoch v sekcii XB-1 na i-padu vidím, že jedno číslo elektronicky stojí 2,69 € (ostanme teda pri tejto cene a nie 4€ za výtlačok). Čo model 1,30 € za vybranú zahraničnú poviedku, alebo doplatiť 1,39 a mám celý časopis (t.j. dalšiu min. 1 zahraničnú poviedku a k tomu celú domácu sekciu a publicistiku)? Myslím, že väčšina by sa "ulakomila" na celé číslo. Samozrejme aj pre ten ročný odklad samostatných poviedok. K tomu do časopisu prihodiť nejakú súťaž o lákavú knihu (napr. Tip XB-1) na báze lacnej sms/mailu časovo obmedzenú na daný mesiac a ostali by už len tí vyzobávači ochotní čakať celý rok. Stále by ale redakcia mala z nich väčší príjem, ako ked si časopis nekúpia vôbec, lebo to neurobia kvôli jednej poviedke. Jasné, že by to ešte celé musel doladiť nejaký šikovný marketingový tím...

Na záver dúfam, že redakcia dorieši aspon elektronickú distribúciu na iné zariadenia ako i-pad, pretože ja nie som ochotný jednak kupovať predražené zariadenia od applu a hlavne si zničiť zrak čítaním literatúry na podsvietenom displeji.

1.5.2015
0.24
standa.e
Member
Members
Forum Posts: 31
Member Since:
26.12.2010
sp_UserOfflineSmall Offline

petata napsal(a)

možnosť takejto kúpy by bola sprístupnená až napr. po vyjdení dalšieho čísla, aby ste neprišli o predaje časopisu.

Obávám se, že by to pro stávající podobu časopisu bylo v samotném důsledku nevýhodné. Mimo jiné i proto, že měsíc je pro sekci povídek příliš brzo. Dovolím si předpovídat, že mknoho dosavadních kupujících by okamžitě změnilo model chování a místo časopisu jako celku by jednoduše počkalo o měsíc déle na tu jednu dvě povídky. Často se jim stejně stane, že mají i v papíře skluz dvou tří měsíců. Nemít citový vztah k časopisu jako takovému, byl bych na tuto strategii přešel okamžitě. A vnitřně jsem přesvědčený, i když nemám "tvrdá data", že přínos z nových zákazníků vyzobávajících pouze rozinky by byl nižší, než ztráta způsobená tím, že začnou vyzobávat i ti, kteří před tím snědli celý bochánek.
V samotném důsledku by se tak redakce dostala do ztráty, ač by náklady na přípravu časopisu zůstaly stejné. To by pak vyvolávalo tlak na odstřihnutí nejméně ziskových částí, zvláště existují-li k nim varianty zdarma (publicistika) a menší odvahu vydat občas i něco nezvyklého či zajímavého, byť samo o sobě s menším prodejním potenciálem.

Období, kdy by cena "jednotlivé povídky" byla vyšší, než příslušný podíl ceny povídky z celého časopisu by následně netrvala věčně - vyzobávači po čase začnou vnímat cenu k rozsahu povídky jako takové, nikoliv ke "ztrátě", jíž vyzobnutím způsobují časopisu.

A už vůbec nemluvíme o tom, že je časopis do určité míry antologií s nějakou koncepcí. Ta zmizí.

Osobně bych měl představu spíše jiného modelu. Publicistická sekce by o měsíc později v placené sekci (či klubové) asi problémem nebyla. Povídky ale ne dřív než za rok. Pak by snad i jejich samostatné zpřístupnění každé povídky zvlášť smysl mělo. Především s ohledem na ty čtenáře, kteří v době vydání třeba časopis neznali, nežili, byli miminka... Objevili autora a chtějí poznat jeho starší tvorbu...

Jak píše Martin jinde, pro domácí tvorbu by se to asi i zařídit dalo. Svým způsobem mne ta smrtelnost povídek v časopise vždy hrozně mrzela.

30.4.2015
23.59
standa.e
Member
Members
Forum Posts: 31
Member Since:
26.12.2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Přiznám se, že osobně preferuji spíš prodej časopisu jako celku (respektive balíčku jednotlivých částí, jež celku odpovídají). Obávám se, že při prodeji po jednotlivých povídkách by došlo k velké disproporci mezi prodejem autora zavedeného (populárního) a nezavedeného (nám zatím neznámého) a tím by se pomalu posouvala jak skladba časopisu samotného, tak portfolio "nákupu a čteného" na straně zákazníků. Dnes víceméně člověk přečte vše, když už to tedy zaplatil - a občas se tak setká s něčím, co jej příjemně překvapí a o čem netušil - a co by si jednotlivě určitě nekoupil. Asi by to i posílilo vliv Legie/žebříčků na úkor editora. Celkový trend by, dle mého, směřoval ke hře "na jistotu" jak ve výběru povídek redakcí, tak čtenáři, mizel by prostor pro riziko, experiment.

Za stávající podoby jsou ti populární (známí) autoři jednoduše pomocníky pro etablování se autorů dosud neprofláklých, aby tito třeba za pár let poskytli podobnou službu novým neznámým.

27.4.2015
8.45
Martin Sust
Moderátor
Members

Moderators
Forum Posts: 43
Member Since:
30.11.2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Na tohle téma už jsme v redakci diskutovali a faktem je, že by se to zřejmě dalo realizovat u domácích povídek, ale u zahraničních by to mohl být v mnoha případech vysoce problematické. On je totiž rozdíl mezi publikováním v časopise a publikováním samostatně. To samostatné může být v případě známých agentů i dražší, v mnoha případech bychom museli zaplatit práva rovnou dvakrát atd. Nehledě na to, že stále ještě dáváme přednost práci na "časopisu", nikoli distribuci jednotlivých povídek... Tím neříkám kategorické ne, jen uvádím skutečnosti, které tomu příliš nepomáhají. I u těch zdánlivě jednoduchých nápadů je většinou realizace mnohem problematičtější, než by se mohlo zdát mnohdy především díky právům.

27.4.2015
2.58
petata
Member
Members
Forum Posts: 8
Member Since:
6.9.2011
sp_UserOfflineSmall Offline

Servus! Po čase som tu zas s jedným (dúfam) inovatívnym nápadom, ktorý (dúfam) zafarbí zas pár nových vlasov na hlave Martina Šusta a kompetentných na šedivo 😉
Neplánujete niekedy zaviesť okrem digitálnej distribúcie celých čísel aj len jednotlivé poviedky???
Často sa mi totiž stáva, že v novom čísle ma zaujme jedna, max. dve veci a ostatné ma nezaujíma/nepoznám a poviem si, že je škoda vyvaliť 4€ za celý časák. Keby sa to dalo ale kúpiť samostatne a lacnejšie, uvažoval by som nad kúpou. 1€ za zahraničnú a 50 centov za domácu poviedku by myslím bola rozumná cena, samozrejme možnosť takejto kúpy by bola sprístupnená až napr. po vyjdení dalšieho čísla, aby ste neprišli o predaje časopisu. Ideálne by potom bolo, keby v Zozname publikovaných poviedok ku každej pribudla kolonka KOUPIT a nutná by bola aj malá ukážka z poviedky.

No a dalšou nezanedbateľnou výhodou tohto modelu by bola aj možnosť kúpy čistého textu aj pre majiteľov klasických čítačiek kníh.

Tak čo vy na to?

Forum Timezone: Europe/Prague

Most Users Ever Online: 28

Currently Online:
1 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

Cloudy: 56

arwenu: 39

hseiner: 34

Julianne: 31

standa.e: 31

idle: 28

Member Stats:

Guest Posters: 0

Members: 3144

Moderators: 2

Admins: 1

Forum Stats:

Groups: 1

Forums: 1

Topics: 76

Posts: 805

Newest Members:

ivoryabercrombie, kobylyster566, estellewilde, sharynlongshore, verlenemeadows6, natisha2626

Moderators: Tadeáš Pelech: 0, Martin Sust: 43

Administrators: pes: 1

25 010 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Komentáře nejde momentálně vkládat.